Parzenie kawy

Jak uzyskać filiżankę aromatycznej kawy?

Większość z nas rozpoczyna dzień od filiżanki kawy. Powinna być aromatyczna i dostarczać energii na najbliższe kilka godzin. Absolutnie warunków tych nie spełni napój przygotowywany z kawy granulowanej. Jak to osiągnąć?

Kawiarka

Kawiarka to bardzo proste i tanie urządzenie, które zapewnia filiżankę kawy najwyższej jakości. Muszą być jednak spełnione dwa warunki:

  •    dobrej jakości kawa ziarnista,
  •    kawa świeżo mielona.

kawiarki włoskieNa rynku dostępne są dwa rodzaje kawiarek, wykonane z aluminium i ze stali nierdzewnej. Te drugie są znacznie trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Kawiarka (kafetiera) to urządzenia składające się z dwóch zasadniczych części. Dolna przeznaczona jest na wodę (nie wolno przekroczyć poziomu zaworu bezpieczeństwa). Na części dolnej ustawiamy sitko z nasypaną porcją kawy. Na to nakręcamy część dolną i kawiarkę stawiamy na kuchence (gazowa, ceramiczna, indukcyjna). Pod wpływem temperatury wytwarza się ciśnienie, które powoduje wypychanie wody do góry przez sitko z kawą. Gotowy napój gromadzi się w części górnej, z której możemy przelać go do filiżanki.

Cały proces trwa zaledwie kilka minut.

Tak uzyskana kawa jest mocna, aromatyczna i esencjonalna, zadowoli podniebienia nawet największych smakoszy.

Dodaj komentarz