Kawa

Kilka uwag na temat spieniania mleka

Kawa to obecnie najbardziej popularny produkt, po jaki sięga przeciętny Kowalski każdego poranka. Napój sporządzany z palonych i zmielonych ziaren kawowca może być podawany na wiele różnych sposobów. Jednym najlepiej smakuje jako klasyczny czarny energetyk, drudzy delektują się aromatyczną kawą z dodatkiem spienionego mleka serwowaną do słodkiego deseru.

spienione mleko w kawiePytanie jakie się nasuwa przygotowując dobrą kawę typu latte lub cappuccino, to jak spienić mleko, aby uzyskać idealną, aksamitną piankę? Sposobów jest wiele (ciekawe porady znajdziesz też w artykule jak spienić mleko). Najprościej można to zrobić za pomocą profesjonalnej dyszy stanowiącej element ekspresu. Kawę z tak przyrządzoną pianką możemy dostać w każdej profesjonalnej kawiarni. Jednak w przypadku, gdy nie posiadamy takiego urządzenia mleczną piankę możemy uzyskać przy użyciu spieniacza, elektrycznego lub ręcznego. To małe urządzenie stanowi najbardziej popularne akcesorium do kawy. Spieniacz ręczny to wydatek kilkunastu złotych. Elektryczny stanowi bardziej zaawansowany model i musimy się liczyć z kosztem od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Każdy z wymienionych sposobów to idealne rozwiązanie na spienianie mleka. Gwarantuje puszystą piankę, która będzie stanowić idealny dodatek do serwowanej kawy.

Dodaj komentarz