Kawa

Sposoby przygotowywania kawy a jej smak

kawaSmak kawy zależy niewątpliwie od jej rodzaju, ale również od sposobu przygotowania. Duży wpływ na smak kawy ma sposób jej zmielenia. Niektórzy decydują się na drobne mielenie, a inni wolą duże ziarna.

Grubo i drobno zmielona kawa

Jeśli chodzi o smakoszy kawy ziarnista jest zwykle ich ulubioną. Nie wybierają oni w sklepie już zmielonej kawy, lecz raczej tę, którą mogą w domu zmielić po swojemu. O tym jak drobno ludzie mielą kawę decydują przede wszystkim ich preferencje. Warto jednak zwracać uwagę również na to, jak kawa ma być przygotowywana, gdyż w zależności od sposobu przygotowania wskazana jest nieco inna grubość ziaren.

Jeśli przygotowuje się kawę w ekspresie, niewątpliwie powinno się zmielić kawę dosyć drobno. W przypadku kawy po turecku natomiast powinno się ją mielić najdrobniej jak tylko się da. W przeciwnym razie, ziarna kawy będą po prostu przeszkadzały w jej piciu. Jeśli natomiast, kawa przygotowana jest kafetierze, można sobie pozwolić na nieco mniej intensywne mielenie kawy.

Po co w ogóle mielić kawę?

Czy jednak konieczne jest kupowanie kawy ziarnistej i jej mielenie? Niewątpliwie, można kupić od razu zmieloną kawę i oszczędzić sobie kłopotu. Jednak, jak już wspomniano dla smakoszy kawy ziarnista kawa, mielona własnoręcznie jest po prostu smaczniejsza.

Dodaj komentarz